Witamy na stronie IT.SMCEBI.UŚ

(Zespół Infrastruktury Informatycznej

Kampusu Chorzowskiego)


Ogłoszenie 2019-11-12

Zaktualizowaliśmy Jupytera do najnowszej wersji. Serwis dostępny jest pod adresem https://alfa.smcebi.us.edu.pl. Domyślnym ustawieniem jest teraz klasyczny notatnik, a nie JupyterLab. Załączony jest też najnowszy kernel SageMath w wersji 8.9. Stara wersja strony jest pod adresem z prefixem beta, ale będzie tam przez krótki czas.

Ogłoszenie 2019-03-09

Uwaga, w związku ze aktualizacją certyfikatów ssl na firewallu, osoby, które korzystają z aplikacji TunnelBrick lub openvpn client muszą na nowo pobrać certyfikaty ze strony https://firewall.smcebi.us.edu.pl.

Osoby które korzystają z aplikacji Stormshield, nie muszą nic robić, aplikacja sama pobiera certyfikaty z firewalla.

Ogłoszenie 2018-11-07

Informujemy, że po ostatnich modernizacjach prędkość szkieletu naszej sieci w Chorzowie wzrosła do 10Gb/s. Ponadto nasz firewall chroni już teraz cały Kampus Chorzowski, czyli budynki SMCEBI, Budynek H i Budynek L. W związku z zagrożeniami związanymi z atakami z zewnątrz zachęcamy aby jak najmniej usług wystawiać na zewnątrz, gdy chodzi o dostęp zdalny do komputera dla osób z naszej uczelni zachęcamy do korzystania z VPN-a, a nie wystawianie RDP (zdalny pulpit) i ssh na zewnątrz. Załączyliśmy na naszej stronie schemat graficzny sieci w naszym Kampusie.

Ogłoszenie 2018-04-25

Terminale w bibliotece pozwalają na dostęp do internetu oraz do zasobów Biblioteki CINIBA. Logowanie do nich jest możliwe za pomocą kont w lokalnym systemie LDAP (te same konta co do Jupytera oraz do WIFI SMCEBI)

Ogłoszenie 2018-04-12

Uruchomiliśmy testowo dwa stanowiska chromebooków z monitorem, klawiaturą i myszką w bibliotece. Docelowo powstanie sala z chromebookami w budynku H.

Ponadto informujemy, że w związku z uruchomieniem nowego jupytera z labem (serwer alfa) cały czas jest dostępny klasyczny notebook (polecenie Command-> Launch Classic Notebook)

Ogłoszenie 2018-03-15

Przepraszamy za ostatnie problemy z siecią WIFI, okazuje się że uszkodził się kontroler WIFI i restartował się samoistnie. Podmieniliśmy go na urządzenie zapasowe, a kontroler zostanie wysłany do naprawy gwarancyjnej. Dodatkowo padła nam ostatnio alfa (jupyter) i podmieniliśmy ją na najnowszego jupyterlaba. Oczywiście można go z poziomu menu przełączyć na klasyczny notatnik ("Commands->Launch Classic Notebook")

Dokumentacja dla JupyterLaba https://media.readthedocs.org/pdf/jupyterlab/latest/jupyterlab.pdf

Ogłoszenie 2017-11-24

Prosimy, aby nie korzystać w naszym campusie z sieci P2P. Ruch ten będziemy starali się blokować, ponieważ może naruszać prawa autorskie. Prosimy również o zapoznanie się z regulaminem sieci uczelnianej i przestrzeganie jego postanowień.

http://usnet.us.edu.pl/siec/ochrona-wlasnosci-intelektualnej/

Aktualny regulamin sieci uczelnianej regulamin_USK_USNET_2008_02_14.pdf

Ogłoszenie 2017-11-22

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dotyczącego tworzenia haseł do kont. Np. aby nie były to hasła słownikowe lub trywialnie proste. Najlepiej aby zawierały duże i małe litery oraz znaki specjalne i cyfry.